петък, април 20, 2012

Една академична гледна точка по казуса с НСА


Снимка: facebook.com/groups
Доцент Валентин Гърков е преподавател в Националната спортна академия "Васил Левски". Ръководител е на Катедрата "ТАО и снежни спортове". Решихме да разберем и още една гледна точка по казуса с базата на НСА между Равда и Несебър - защо доцентът подкрепя студентите и защо базата е ценен елемент на образованието в НСА, четете в интервюто.

доц. Валентин Гърков
Какво смятате – протестът на студентите беше ли добре организиран и ще постигнете ли нещо след него? 

- Всеки протест рискува да „не е” добре организиран, ако участниците в него не са наясно защо протестират... В конкретния случай организацията беше задоволителна. 

Разкажете нещо за базата между Равда и Несебър? Били ли сте там – наистина ли е ценна за обучението на спортистите в НСА? 

- Базата на НСА е уникална! Собствен залив, уникална флора, възможност за практикуване на почти всички съвременни водни спортове. На тази база се обучават ежегодно над 400 студенти в изнесено обучение, във вид на курсове. Моят „Плувен курс” бе в далечната 1989г. Това бе най-хубавото „море”, на което съм бил. Без тази база НСА няма да е това, което е! 

Какво подтикна студентите да проявят този интерес към казуса? Как е подета инициатива да се брани базата с “жива човешка верига”, видяхме, че станаха нелепи сбивания и пострадали? 

- Ами писна им! Не трябва да се подценява силата на Студентската кауза. Едно време свалихме правителството на Петър Младенов... Ние, студентите! ”Нелепите” сбивания не са по вина на студентите... Лесно е да нападнеш 40 – 50-килограмови девойчета и 2 -3 млади момчета, па макар и от специалността "Бокс"! Ами ако тогава там беше отборът по ръгби на НСА?! 

Каква е вашата лична позиция? Не смятате ли, че студентите и образованието стават част от мръсни сделки по морето, явление типично за българското Черноморие, засягащо множество бизнес интереси? 

- Разбира се, че страдат, но не само студентите, цялата държава страда от това. Когато правим SWOT анализи с моите студенти по "Спортна анимация", винаги една от водещите отрицателни характеристики на морските ни курорти е презастрояването, разностилието и липсата на всякакъв ред... И то в най-големите ни курорти. Ето защо българското Черноморие е характеризирано като „сравнително ниско ниво” на туристическа дестинация. В конкретния случай – да студентите са заложници на „мръсна игра” от страна на местни дерибеи! 

Как Ви се струва съвременният студент в България на фона на образователната система? Или какъв е гласът на студентите? 

- Състоянието на висшето образование - общ и постоянно нарастващ проблем е стремежа за количество студенти, а не за качеството на същите! Аз харесвам и обичам моите студенти и ги подкрепям доколкото мога. Гласът на студентите е много важен, когато “се чува”, там където е нужно за тях самите!

Интервюто взе Стоян Нешев

Няма коментари:

Публикуване на коментар