четвъртък, септември 23, 2010

Общежитие vs. квартира

Сравнение на разходите между живот в общежитие и в квартира.
ЗА ПО-ГОЛЯМА ГРАФИКА- КЛИКНИ ВЪРХУ НЕЯ
Брокери обявиха, че търсенето на квартири от студенти се е увеличило.  За да се уверим в това, попитахме Силвия Миркова от агенция за недвижими имоти "НИК". "Толкова са паднали наемите, че е по-изгодно да се съберат няколко човека и да са на квартира. Има много голямо търсене в момента. Комфортът е много по-голям в сравнение с общежитията, а наемите са достъпни", потвърди тя. Въпреки това има студенти, които предпочитат по-евтиния вариант- общежитието. Факт е, че университетите изпитват затруднение за настаняването на всички желаещи студенти.
Екипът на "Новата журналистика" направи сравнение между условията в едно средностатистическо общежитие в "Студентски град" и квартира в столичния квартал "Дианабад".

Петя Георгиева живее на общежитие от началото на обучението си. Тя е в трети курс "Медии и журналистика" към УНСС. Казва, че това е най-добрият вариант за един студент. "Парите, които трябва да дам за общежитие, са много по-малко от тези за квартира", обосновава се тя. Отчита и факта, че университетът й е в Студентски град и така си спестява време, нерви и разходи за транспорт.

"Стаята е на прилично ниво- само малко я ремонтирах и подредих, когато се настаних", казва Петя. Борбата с хлебарките е най-тежка за всеки студент на общежитие. "Не изгасяме лампата в банята, за да може да не излизат хлебарки и когато е изключена винаги разбирам, че е влизал друг човек", разказва бъдещата журналистка. Според нея, служителите на "Студентски столове и общежития" не си вършат качествено работата. "Имаме само едно бюро за три момичета и се налага да пишем на масата за хранене", допълва студентката.

Трудност е съвпадането на характерите на съквартирантите. "Нямаш абсолютно никакво място за лично пространство и лично време, ако другите двама са тук", споделя Петя. Не разбира защо плаща по 15 лева "депозит" всеки семестър, като домакинът на блока й дори не сменя крушката в асансьора със седмици. "Когато се прибираш през деня, пак си е кофти, обаче вечер е много по-зле, тогава е тъмно. И портиерът все казва: „Ами, не знам, всеки път аз ги слагам!". Петя смята, че трябва да има промени в отношенията между студентите и администрацията, за да има подобрение.

Какво ли е обаче да живееш на квартира? Това попитахме Елица Борисова, която е била на общежитие само през първи курс на обучението си по журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". "Аз се разбирах със съквартирантите си, честно казано. Бяхме в добри отношения, но въпреки всичко имаше различия между нас. Не беше идеално, можеше и по-добре", споделя Елица.

Трета година тя ще живее на квартира в кв. "Дианабад". Там я отвежда любовта, но и по-спокойното място, в което има повече зелени площи. "Не се съобразявам със съквартиранти. Всъщност, аз се съобразявам със съквартиранти, обаче са ми приятели. Мисля, че е по-лесно. Ние сме хора с еднакви вкусове, дори музикални предпочитания", допълва тя. 

"Недостатък е единственото финансовата част", категорично казва студентката. За нея предимство е всичко останало- близостта до метростанцията, самостоятелността и приятелите около нея.

Студентски живот на квартира или на общежитие- няма значение. Важното е човек да се чувства добре там, където живее, и с тези, с които съжителства.


Автор и графика: Георги МАРЧЕВ
Всички публикации на автора
Снимки: Минко ЧЕРНЕВ

Няма коментари:

Публикуване на коментар