Първостепенното значение на медията е да отразява реалността. Не да участва пряко в нея, не да борави с нея, не да я формира... Каква действителност отразяват блоговете?
Какво означава това?
През 2004 година цунами удари Югоизточна Азия. Жертвите бяха над 220 000. Всички медии се стичаха и информираха денонощно за ситуацията. Журналистите се съзтезаваха да намерят най-драматичната, най-кървавата, най-жестоката човешка драма. И какво стана... Повечето от тях в името на "големия" репортаж, купуваха човешки съдби- в буквалния смисъл. Срещу няколко долара местното население разказваше за удавени деца, за отнесени от вълната цели семейства... лъжливи сълзи, сополи и сърцераздирателни истории.
СNN сами си създаваха бомбандировки в Близкия Изток. Отново в името на свободата на словото, на отразяването на действителността.
Вестниците или така наречената жълта преса също претендират за последна инстанция на истината. Тя е под, над и в завивките на всички. Но най-жалкото- повечето читатели им вярват.
Къде са блоговете в тази ситуация?
За едни репортери блоговете са просто източник на сигнали, място, където някакви ненормални сподедят проблемите си. За журналистите в традиционните медии е трудно да признаят, че губят по едно със сигурност- ДОСТОВЕРНОСТТА. Става въпрос за тази достоверност, която не е наситена задължително с кръв, наводнение, земетресение, насилие, война, пари... Това е просто достоверността на неподправената реалност- реалността на обикновения, малкия човек, който просто страда, мисли и разсъждава със свои думи.
Медиите забравиха, че просто трябва да отразяват действителното, а не да го създават и да го моделират по свой рейтингов начин.
Какво намират хората в блоговете и защо те са бъдещето на медиите?
Сократ Голиас, който бе разстрелян пред дома си, заради публикации в блога си |
Доказателствата са много. Само преди два месеца гръцкият журналист Сократ Голиас бе разстрелян показно, заради публикации в блога си "Троктико". Какво по-голямо доказателство трябва, за да се сетиш, че всъщност той е показал истината, а не удобен ъгъл към някаква история. Той е хванал новината за рогата и я разказал. Накрая той се превърна в новина- за телевизията стана поредната кървава вест. За социалните медии - доказателство, че влиянието на блоговете расте...че се завръщаме към истинската журналистика.
Георги МАРЧЕВ
Всички публикации на автора
Няма коментари:
Публикуване на коментар