понеделник, януари 03, 2011

Видео: Британските студенти протестират с песен, у нас националният ден за бягство от училище пропадна

“Той е лъжец! Не му вярвайте... не, не, не”- това е рефренът на песента “Лъжци”, създадена от британските студенти, които протестират срещу увеличаването на таксите за обучение и орязването на бюджета за университетите през 2011г. Песента е насочена срещу консерваторското правителство начело с Джеймс Камерън.

От 20 октомври миналата година насам решенията на английските власти изкараха по площадите хиляди студенти на Острова, които се обединиха срещу мерките на консерваторите. Обществената подкрепа за тях е силна- и от медиите, и от отделните граждани. С песента “Лъжци” те търсят солидарност от всички хора по света, като целта е новите правила за британското висше образование да не влязат в сила.

Протестиращите студенти са от всички университети и колежи 

в Лондон, Бирмингам, Бристол, Манчестър, Ливърпул, Шефилд, Саутхемптън, Окфорд, Кембридж, Лийдс, Нюкасъл, Кардиф, Глазгоу, Единбург. Дори учениците напускат часовете в училища в Уинчестър, Кембридж, Лийдс и Лондон, съобщават британските медии.
"Родителите ми са държавни служители. Баща ми ще си изгуби пенсията догодина, а майка ми ще остане без работа, след което и двамата ще фалират", казва 22-годишният Матю Кел от университета в Бристъл, съобщи “Дневник”, цитирайки “Ройтерс”.

Други студенти казват, че протестират в името на по-малките си роднини, които ще трябва да се изправят от 2012г. пред много по-високи такси. "Сестра ми е на 15 и се съмнявам, че ще успее да влезе да учи, защото тогава вече ще е много скъпо", обяснява 21-годишната Катрина Майлс от Университета в Шефийлд, предаде “Ройтерс”.

Ако се направи съпоставка с протестите на българските студенти от 2010 и неосъществилото се национално бягство, насрочено за днес, то  

ние губим по линия на краен резултат. 

Митингите на бъдещите висшисти бяха разделени на две- с подкрепата или липсата й от ректорските ръководства. В крайна сметка водачи се оказаха декани и студентски организации на ВУЗ-те, а реалните искания на истинските потърпевши- студентите- останаха глас в пустиня.

Учениците пък, които настояваха за по-дълга зимна ваканция, днес примерно отидоха на училище. В предаването “Тази сутрин” на бТВ прякото предаване от Благоевград затвърди и без това установения вече стереотип, че младите са силни зад компютъра, но слаби на действие.

Уж подкрепеното във Фейсбук от над 100 000 учeници бягство, се оказа поредният провален експеримент за желанието за промяна.

Онази промяна, свързана със собствения избор и отстояването на собствените права. Вместо това повечето анкетирани от бТВ заявиха, че не подкрепят протеста, че Министерството на образованието си знае работата и то определя колко дълга да е почивката, че не са получили разрешение от родителите си да отсъстват. Разбра се косвено, че е имало заплахи за спиране на детски добавки и други финансови удари, по думите на ученик от Шумен.

10% са отсъстващите на 3 януари от първата смяна на училищата, съобщи Инспектората по образованието. По техните данни това е обичаен брой отсъстващи от занятията. Дали младите се поддадоха на натиск или просто следват примера на родителите си, които не веднъж през прехода са показвали в действие максимите “Преклонена главичка сабя не я сече” или “Да би мирно седяло, не би чудо видяло”, бъдещето ще покаже.

Георги Марчев

Няма коментари:

Публикуване на коментар