петък, юни 22, 2012

Окупирай "Орлов мост" в помощ на гората


Боян Ганев (вляво)  - третият ден от протестите в София
Снимка: dezona.com
Защо младите хора протестираха СРЕЩУ поправките в Закона за горите? Представяме ви човек от протеста. Боян Ганев е на 28 г. от София. По образование е икономист и специалист по управление на качеството. Завършил Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Работи като Freelancer по проекти за подобрение и оптимизация на процесите в организациите. Не членува в екодружества, нито е политически или партийно ангажиран. Интересите, които проявява са свързани с фактора „Еко“ и околна среда, застъпен като стандарти ( ISO 14001 – системи за управление по отношение на околната среда ), ЕМАС ( Европейската схема за одитиране ), Екомаркировки и други процедури и добри практики. Част е от Сдружението "Клуб 9000" – вашият партньор в сферата на качеството, Американската асоциация по качество ( ASQ ) и Международната асоциация за управление на безопасността, качеството и околната среда ( ISQM ). Попитахме го за позицията му, затова дали младите хора могат да защитят аргументирано тезата си и докъде е стигнала екологията в България... 


Какво доказа този екопротест – има ли в България гражданско общество или обединението на хората е спонтанно следствие от промените в Закона за горите? Как ще докажете, че природата на България е в опасност? 

Природата иска пространство
Снимка: Елена Донкова
Въпросният протест е кулминацията на серия от протести, свързани с опазването на околната среда и природата. Въпросният протест показва ангажираност и загриженост към опазването на българската гора, която индиректно е дом на разнообразна флора и фауна, извор на реки, филтър за пречистване на въздуха и т.н. Мисля, че е силно да се каже, че имаме гражданско общество по две причини: защото то тепърва израства, но наличието на голям брой от граждани, обединени в защита на природата с безкористни и идеалистични цели, е само по себе си голяма крачка в правилната посока. Факт е и липсата на средства за масова информация по темата извън Интернет, защото много други каузи, които заслужават да бъдат чути и не са наред в държавата, все още не са получили гласност. 

Гражданите подкрепящи каузата са дори повече от събралите се по улиците през последните дни. Спонтанно е единствено решението за блокиране на основен транспортен възел в града, заради невъзможността за привличане на обществено внимание върху каузата (от страна на медии и жители на града) по мирен и „законен” път (през последните 6 месеца са организирани 25 мирни протеста с позволението на Столичната община и кмета на града). 

Когато един закон обслужва определен кръг от хора с икономически интереси и им дава определена свобода на действие това е риск. Как ще докажат те, че природата на България не е в опасност? Не е допустимо един монополист (в ски спорта в случая) и лобист да “рекетира” държавата (чрез затваряне на пистите и лифтовете за целия зимен сезон на Витоша и да налага приемането на закон в негова полза, без прозрачност, без обществено обсъждане и оповестяване на конкретните си инвестиционни намерения. 

Кога започна всичко? Спомняме си и случая с отстранения директор на парк “Витоша” Тома Белев – върл противник на унищожаването на българската природа и на Цеко Минев и компания да бетонират планината... 

Всичко започна да се случва след като се разбра, че се готви да се приеме такъв закон и ски сезонът на Витоша няма да бъде открит – съоръженията и пистите няма да функционират, с цел принуждаване и внушаване на обществеността, че този закон е необходим, за да продължи ски зоната на Витоша да функционира “успешно” – действието се разви в края на 2011 г. – декември. 

От края на зимата и началото на пролетта, започна да има отзвук в социалните мрежи и да получава все по-голяма известност. По това време някъде се случи уволнението на Тома Белев. Имаше организирани няколко протеста и нощно шествие. Нещата ескалираха след приемането на закона. 

Как се стигна до “Орлов мост” – действително ли протестът е флашмоб? Повярваха ли си един друг хората посредством Фейсбук? 

Да! Повярвахме си. Да, организацията стана бързо – светкавично и спонтанно. "Орлов мост" беше моментът, в който гражданите решиха да докажат вярата в каузата си, показвайки нагледно, че са готови да извървят целия път към опазване на околната среда. 

Манипулиран ли бе протестът от полицията с цел да се покаже в медиите, че екопротестиращите са лумпени, хулигани и невежи същества? 

Българската полиция се държеше напълно нормално. Вършеше си работата и се стараеше да не допусне сериозни изстъпления. Може би само в първия ден побутваха с щитове, но ние не сме й давали поводи за агресия. Дори на по-агресивните полицаи през цялото време се отговаряше с мир и послания за “без агресия”

Ако са се опитали да манипулират общественото мнение - не се получи, защото имаше толкова много медии и много добре се виждаше какво е болшинството от хора. Когато излезнеш да защитаваш безкористно и с мир една кауза, ти не се поддаваш на провокации. Част от полицията подкрепяше протестиращите, както стана ясно от лични разговори с представители на реда. 

Всъщност какъв е профилът на екопротестиращия човек? Трябва да е ясно, че не само еколози и природозащитници са били ПРОТИВ Закона? 

Съвременен, модерен, образован, с ясна цел и визия. Искам да отбележа, че ние по нищо не се различаваме от другите млади хора. Работим, учим. Запознах се с всякакви хора - скиори, сноубордисти, екоативисти. Всичко беше много позитивно, имаше майки с деца, хора с различни професии, образование и възрасти, и социални групи. Кръгът от протестиращи е много широк. Така наречените “екопротестиращи” са най-обикновени граждани, най-често нито са активисти, нито еколози. Сбор от хора, с най-различни професии, най-често висшисти. Хора, които пътуват в чужбина, интересуват се от природата и почиват сред нея. 


Победа ли е за вас – президентското вето? Подканвахте и президентът да дойде при вас? 


За победа е рано да се говори, засега е направена само една стъпка. Президентът не дойде при нас, даже и не се показа. Аз не гледам телевизия, но не съм чувал и в медии да е изразявал позиция. Разбрахме, само че има наложено вето. 


Ветото и преразглеждането на закона не гарантират, че новото измениние ще удовлетворява исканията на гражданите за защита на природата. Победата е още далеч, затова призовавам всички ангажирани към каузата, да се включат активно. 


Снимка: facebook.com/media
Как от мирен екопротест в центъра на София с апел “Без агресия” и прегръдки с полицаите се видоизмени до инцидента с оператора на Би Ти Ви – Иван Филчев? 

Провокация имаше от страна на екипа на Би Ти Ви. Те искаха да се случи нещо подобно, за да ни назоват хулигани и безделници. За съжаление, не всички хора могат да устояват на провокациите и така се стигна до този неприятен инцидент. 

Възможно е да има и агресивни протестиращи, но те са не повече от 1% от всички присъстващи. Инцидентът с оператора на Би Ти Ви е преекспониран както за нанесените му травми, така и за лъжеинформирането, че “нападелят” на оператора е осъждан (видно от свиделство за съдимост разпространено в Интернет). 

Видеото е излъчено по Би Ти Ви, направено от любител фотограф

Моментът е подходящ да се отбележи, че Би Ти Ви, предавайки на живо “контрапротеста” пред Народното събрание, излъчиха кадри на внушителен брой млади граждани от протестите “срещу” закона на "Орлов мост". Това е очевидна или случайна манипулация от страна на телевизията, която застрашава професионалната им етика. 

Коя медия според Вас отрази протеста най-реално и обърна внимание на всички гледни точки? Последният пример в предаването “Нека говорят” – рубриката “Нищо общо” с Диана Найденова, журналистката заговори за колективна агресия на протестиращите с много утежнени думи в интерю с Петко Цветков (коалиция “Да остане природа в България”), а след това се извини... 

В интерес на истината аз следя публикации и новини в Интернет. Не гледам телевизия, за да се изразя конкретно. Гледал съм репортажи на Нова телевизия, които са от центъра на събитието и са сравнително обективни. 

Колкото до въпросното интервю на г-жа Найденова... Гледах го в Интернет и тя не злепостави нас, нито Петко Цветков – тя злепостави себе си, злепостави професията си и изложи работодателя си. Хубаво е, че се е извинила, но дали е искрено? 

Мирослав Найденов и цекоминевщината – това ли ръководи демократичното посегателство над горите в България? Организира се и контрапротест на международния път Е-79, сега пред Народното събрание и Министерския съвет, организиран от коалицията “Природата за хората и регионите”? 

Да се надяваме, че разумът ще победи министър Найденов и правителството ще идентифицира потенциалните заплахи за българските гори и ще вземе правилните решения. Колкото до контрапротеста, моите уважения към протестиращите за въпросния закон, но така и не се разбра защо протестират? Против какво протестират? Какво предлагат като решения? Имат ли проекти? Готови ли са за диалог? 

Нищо... Това, което видях от медиите са едни организирани хора - общински служители, хора, свързани с общините като дейности, дошли до София с организирани общински автобуси по искане на техните кметове, без да познават закона, без да познават исканията и опасенията на протестиращите от "Орлов мост". 

И накрая наближи ли времето, когато задкулисните игри меджу банки, олигарси, политици и медии ще излезнат наяве? 

Надявам се! Но е важно да благодаря на приятелите, с които почти цяла седмица прекарвахме вечерите си на "Орлов мост", изразявайки позицията си и на всички останали, които намериха време и избраха като приоритет спасяването на българската гора.

Интервюто взе Стоян Нешев
Всичко от автора

Няма коментари:

Публикуване на коментар