Снимка: freshnewsbg.com |
Малко история: през учебната година 1952/1953 се дава началото на висшето академично образование по журналистика в България. Специалността „Журналистика” е открита във Филологическия факултет на Софийския университет.
През 1974 г. се създава самостоятелен Факултет по журналистика – в сградата на ул. „Московска” 49, известна като най-старата българска университетска постройка.
На церемонията в Ректората за "новите журналисти" гости бяха: Мая Василева – изпълнителен директор на Асоциацията на телевизионните продуценти, Валери Тодоров - генерален директор на БНР и Любомир Аламанов – управляващ директор на APRA Porter Novelli и член на управителния съвет на Българската асоциация на ПР агенциите.
Представителят на Центъра за кариерно развитие на Софийски университет г-н Аламанов споделя, че кадрите на Факултета по журналистика и масови комуникации са изключително креативни в работата си и ще се радва в бъдеще да се работи за по-тясно сътрудничество в областта на ПР и да се върви към изготвяне на съвместни учебни планове с оглед повишаването на практическата подготовка на студентите, съобщава сайтът на СУ „Св. Климент Охридски”.
Източноевропейската практика е ориентирана към теоретико-научната подготовка на студентите по журналистика. Българската образователна програма е изградена на този принцип, но можем да отбележим, че журналистическото образование в България е разширило границите си, след като Софийския университет го започва около 50-те години на миналия век.
Днес журналисти се обучават в 9 вуза в България. Освен в Софийския университет, УНСС, Великотърновския университет, Югозападния университет и Шуменския университет, но и в частните университети: Нов български университет, Бургаски свободен университет и Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. Медии и обществени комуникации учат и в частния чуждестранен университет American University in Bulgaria.
Екип на НОВАТА ЖУРНАЛИСТИКА
Няма коментари:
Публикуване на коментар