УНСС
Снимка: Минко Чернев
Преди дни излезе класацията на топ университетите в света. Единственият български ВУЗ в топ 1 000 е Софийският университет ,,Св. Св. Климент Охридски. Университетът се нарежда на 341-о място в Европа. Крайният резултат за България е 44,48 пункта, това означава: качеството на образованието в СУ, оценено на 234 точки и заетостта на завършилите, която се измерва с над 478 точки.
Преди дни излезе и първото класиране в Алма матер. Оказва се, че с оценка добър (4) може да станеш студент на най-старото висше учебно заведение у нас.
С желание бъдещите студенти попълват документите си, след което се редят на опашка за записване Снимка: авторът |
Следващите данни очертават предпочитанията и минималните балове на студентите в някой от най-големите вузове.
През 2014 г. най-високите минимални балове (при максимален 30.00) са в поднаправленията „Финанси, счетоводство и контрол” (28.03), „Икономика и бизнес” (26.54) и „Администрация и управление” (25.58).
Най-високите минимални балове (при максимален 36.00) са в „Икономика с чуждоезиково обучение” (34.00), „Политически науки” (32.13) и „Медии и журналистика” (31.82).
Най-търсените специалности в СУ традиционно са "Психология", "Социални дейности", "Право", "Публична администрация", а също и т.нар. "редки специалности" - скандинавистика и арабистика.
В УНСС най-много са кандидатите за поднаправление ,,Икономика и бизнес”, следвани от поднаправление ,,Финанси, счетоводство и контрол”.
А на 18-те приемни изпита в Пловдивския университет ,,Паисий Хилендарски” са се явили 2 732 души, като успешно издържалите са 2 210, което е 81% от общия брой. За участие единствено с оценка от държавен зрелостен изпит (ДЗИ) са се записали 1 918 кандидати. Най-желаната специалност там е „Софтуерни технологии и дизайн“ във Факултета по математика и информатика, избрана от 40 души. За нея кандидатстват и най-много младежи - при обявен държавен прием общо 150 места за редовно и задочно обучение тя е посочена по първо желание от 599 души. Втора по търсене е „Предучилищна педагогика и начална училищна педагогика“.
ЯНИЦА МАРИНОВА
Публикации от автора
Няма коментари:
Публикуване на коментар