Снимка: Саня Спасова |
А знаете ли, че Истанбул е една от културните столици на Европа за 2010 година?
Да, и аз знаех. Без да се ровя в Интернет, просто съм го разбрала дори не помня кога и къде, но го зная. Въпреки това, сигурно за да ми припомнят, на границата ни с Турция беше изписано с огромни букви почти навсякъде – Istanbul European capital of culture 2010 (виж видео рекламата по-надолу).
Има нещо много притеснително. Явно някой се е постарал доста, да разбера че Истанбул е културна столица на Европа и въобще не се е постарал да узная, че Банско е зимна столица на Балканите. Изглежда , че рекламата на българския туризъм е неефективна като цяло. Не защото аз не знам, а защото никой не знае за номинациите и призовете които получават български курорти на подобни изложения и туристически панаири.
Рекламата на България като туристическа дестинация, продължава да залага само на виното, меда, баницата, розите и...конете. Това общо взето показват четирите рекламни клипа, които ще се въртят по европейски ТВ канали от септември до декември 2010 година. Слоганът е ”България – магията живее тук”. Като прибавим към това и абсурдното лого, което е определено много точно от Николина Михайлова като „бабината вита баница, кърначе и българската роза” в едно, то картинката става много печална.
Наистина, магията трябва да живее тук за да се направи подобаваща реклама с 15 млн. лв, какъвто е общият бюджет на България за национална туристическа реклама.За сравнение, рекламният бюджет на Гърция е 40 млн. евро, а на Хърватия 35,5 млн. евро. И понеже започнахме сравнението с Турция, ето го и техният бюджет за 2010 година – 78 млн.евро или 5 пъти повече от българския.
Ето защо знам за Истанбул, а за Банско – не. Въпрос на проста сметка, ще кажете вие. Не само, ще кажа аз. Ако приемем, че не могат да бъдат отпуснати повече от тези 15млн. евро ( от които само 6,9 млн. са от държавата, но...), то тогава трябва да се замислим как най-рационално трябва да се изхарчат тези пари. Чуждата практика, разбирайте Турция, показва че да за да изградиш стабилен и привлекателен имидж на една туристическа дестинация, трябва упоритост, всеотдайност и дългосрочна държавна политика. Средствата, които се отделят следва да бъдат израсходвани по предварително подредени приоритети, а не да се хвърлят за най-лесното и бързо „решение”. Изключително важна е и рекламата в Интернет. Турция се рекламира целогодишно и има кампании най-малко три пъти в годината за по три месеца в европейски телевизионни канали. Също така поддържа 41 туристически центъра в различни държави, в които страната се рекламира изключително ефективно – на родния език на потенциалните туристи.
За сравнение – България е изразходвала половин милион лева за направата на рекламни клипове с неясно послание, които ще се въртят за кратко по европейските телевизии и няма нито един туристически офис в чужда държава. Да не говорим, че няма и сайт, който би могъл да послужи за обща туристическа и информационна платформа.
Безспорно е, че Турция и Гърция са много добри примери за правилна и целенасочена национална туристическа реклама. Добрите практики, които те прилагат в съчетание с уникалната българска култула и природа биха дали добър резултат. Това предложение, обаче не бива да бъде криворазбрано. Ето какво имам предвид. В идейния проект за рекламени клипове на Държавната агенция по туризъм от 2008 пише, че спотът трябва : „Да отговаря адекватно на клиповете на доказали се туристически дестинации - Турция, Гърция, Испания и т.н.” ; „Да представя България като атрактивна туристическа дестинация, където мечтите се сбъдват”; „ Да е завладяващ, динамичен, да предизвиква силни положителни емоции у зрителите и желание "веднага" да посетят България”; Без коментар.
Има изключително много фактори, които могат да привлекат чуждестранни туристи в България. Освен традиционните такива, България вече разполага с множество културни мероприятия свързани с музика, танци, театър, и т.н. Трябва да се използват всички възможни ресурси, за да се рекламира държавата ни адекватно и ефикасно. Време е да оставим нестинарките, виното и витата баница да си починат.
Горчивата истина е, че България няма да престане да бъде дестинация за алкохолен и секс туризъм, докато не се обърне особено внимание на рекламата и представянето й в чужбина. Нужна е дългосрочна политика на Министерстовто на икономиката, енергетиката и туризма, не просто хвърляне на прах в очите на хората от бранша. Уви, все още „магията живее тук”, а аз и вие не знаем, че зимната столица на Балканите ни е под носа.
Саня Спасова
аз се чудя в какво са вложени тези 15 млн. Тази реклама може да се направи с много по-малко средства. Като ще е ниско качеството, да е и ниска цената. Ама това естествено не решава проблема с бг туризма. Това с "бабината вита баница, кърначе и българската роза”, е много вярно.хахаха
ОтговорИзтриванеИначе статията е много готина.
Браво за статията!
ОтговорИзтриванеХаресва ми съчетанието на факти с лична позиция. Трябва обаче да се вземе под внимание и това, че нашата България, макар и членка на ЕС, е с доста по-малко средства, в сравнение с Турция, която не е членка, но много й се иска. Рекламата ни не е ефективна също и защото все още лежим на факта, че "хората ни знаели" и на стари лаври за прекрасните туристически условия. Но да си признаем, Черноморието ни е отдавна курорт за бедни - с евтини легла, евтини плажове и алкохол и с...други евтини неща (сещате се).
Може би надеждата е в места като Банско - презастроени и скъпи за повечето българи...
И все пак е факт, че "държавата на магията" печели предимно от туризъм. Някак на магия...