Гигантските олимпийски кръгове на Тауър Бридж, Лондон Снимка: london2012.com |
„Рев на буря. Гръмотевици и светкавици.” – първо действие, първа сцена и Олимпиадата в английската столица започна с „Ейвънския бард“ (Уйлям Шекспир – световноизвестният драматург; най-значимият автор в Англия) и откъс от пиесата му „Бурята”.
С Олимпиада 2012 г. попаднахме на английския „Остров на чудесата“. Така се казваше и церемонията по откриването на XXX летни олимпийски игри в Лондон, които се проведоха от 27 юли до 12 август.
Талисманите на игрите бяха Уенлок и Мандевил, а състезанията се проведоха на 31 различни съоръжения, разделени на 5 зони. Нека проследим цялата магия на Олимпиадата от откриването, през борбата за медалите до закриването й.
Доброволци влязоха в ролята на работници от Индустриалната революция, английски джентълмени, стачкуващи миньори. Появи се хор от глухонеми деца, защото Англия е истинска социална държава, която се грижи за хората с проблеми. Бийтълс и Ейми Уайнхаус с нежни и провокативни звуци плениха олимпийския стадион...
Неочакваната (комедийна) поява на Мистър Бийн напълно промени атмосферата на церемонията. А кулминацията беше появата на кралица Елизабет ІІ заедно с неочаквания й партньор Джеймс Бонд.
Всичко това се осъществи благодарение на ДАНИ БОЙЛ - постановчик на церемонията по откриването на олимпийските игри...
Професионализъм и типичен английски стил. Но тези лица и действия бяха една малка, основна част от грандиозното откриване в Лондон, гледано от целия свят.
В Древна Гърция, с появата на първите олимпийски игри, всички състезатели са били голи и са получавали не медали, а маслинени клонки или венци. С голотата си, отдавали почит към боговете и показвали физическата си сила.
На Олимпиадата в Лондон присъстваха множество цветове, страхотни материи и удобни за участващите спортни екипи. Българите бяха облечени с интересни костюми от английски и италиански материи в син и бял цвят.
По време на игрите… Ето някои от постиженията на българските спортисти. От вдигането на тежести пето място зае Милка Манева. Световноизвестният гимнастик Йордан Йовчев успя да се класира за финала на халки и зае 7-мото място. Осмо място зае гимнастичката ни Силвия Митева в многобоя по художествена гимнастика. Шесто място по художествена гимнастика извоюва българският ансамбъл.
На турнира по свободна борба, с професионализъм и достойнство, се представи Станка Златева, която взе сребърен медал. Боксьорът ни Тервел Пулев остана с бронзов медал след тежка битка с украинеца Олександър Юсик. В последния ден от игрите, волейболистите ни станаха четвърти и се бориха упорито до края с италианците.
Най-много златни медали спечели САЩ, а звездата на Олимпиада 2012 стана Юсеин Болт, състезателят на Ямайка. Превърна се в легенда на леката атлетика. Взе златен медал на 100 и 200 метра. Заедно със съотборниците си, в щафетата на 4х100 метра, лекоатлетите направиха нов световен рекорд от 36.84 секунди и взеха златото.
Също толкова внушителна беше и церемонията по закриването на Олимпиадата с режисьор Стивън Долдри. Биг Бен отброяваше секундите, а лондонските таксита спокойно се движеха по Тауър Бридж. Имаше и много музика като едни от най-известните изпълнители бяха Джордж Майкъл, „Спайс гърлс”, Куин, Тейк дет, ”Muse”.
След вълнуващия край на програмата, олимпийският огън беше загасен за четири години.
„Да виждаш и да чуваш значи да съществуваш; да размишляваш значи да живееш.” Актуални са думите на Шекспир и напълно описват цялата атмосфера на Олимпиадата. Видяхме, чухме и размишлявахме… Подкрепяхме и се надявахме на успех.
Загубихме и победихме…
Теодора Пискова
Tedi, strahotno se spravqsh. Bravo! A i London za teb e dosta blizyk. Celuvki.Stefi
ОтговорИзтриване