И родителите на кандидат-студентите се вълнуваха от изтеглените теми за изпита
Снимки: Елена Донкова
Точно в 9 ч. тази сутрин в Софийски университет ,,Св. Климент Охридски” бяха изтеглени двете теми на предварителния кандидатстудентски изпит по български език и литература.
1 423 младежи избират дали да пишат аргументативен текст на тема:
„Живот и мечта в поезията на Никола Вапцаров”, или да правят съпоставка между цитатите:
„Затуй му пее песента
на Странджа баир гората,
на Ирин-Пирин тревата…”
(Христо Ботев, „Хайдути“), „Ще си отида от света –
тъй както съм дошъл бездомен,
спокоен като песента,
навяваща ненужен спомен.“
(Димчо Дебелянов, „Сиротна песен“).
Тъй пеел студента, това е прекрасно, нали? Между живота и мечтата, натоварена в куфара от безброй бележки, между първата глътка въздух и последния дъх застава тя, песента.
Девойката изтегли темите |
И ако наистина възприемаш живота като наниз от ноти, групирали се помежду си и родили магична вибрация, ще приемеш и днешния дъждовен ден като знак. Като знак, че и небето пее своята песен и изпраща капка по капка вдъхновение - като мост, между тези, живели и творили някога и тези деца, които са техни последователи.
И дори и да си изчел всичките литературни анализи за Вапцаров, Ботев и Дебелянов, няма как да конструираш тезата си, ако не усещаш песента. Защото писателите не са приемали природата като константа, а са търсили утеха, сила и чар в песента. Защото само когато човек пее истински, се слива със себе си и света. Ако пътуваш, ще усетиш песента на природата... ще я зърнеш и прибереш в абичката.
В изтеглените днес теми на кандидатстудентския изпит застава отсрещната страна на новия човек. Тук са екзистенциите на младия човек във Вапцаровия мироглед - настояще и бъдеще.
Изтеглените теми са повече от една интерпретация, те са търсене на смисъла. И тази дълбочина се крие в онази непреходност на аромата по нашите земи. Защото ние идваме спокойни и си отиваме като ненужен спомен. Онова, което остава е песента на делата ни. Това е живот и мечта!
Специалностите, за които кандидат-студентите могат да кандидатстват след успешно положения изпит, са: философия, психология, културология, библиотечно-информационнни науки, архивистика и документалистика, педагогика, социални дейности, неформално образование. Както и българска филология, славянска филология, арменистика и кавказология, предучилищна и начална училищна педагогика, социална педагогика, специална педагогика, логопедия и физическо възпитание и спорт.
Яница Маринова
Няма коментари:
Публикуване на коментар